Novinky Organická káva a fairtrade

Organická káva a fairtrade

18. 12. 2020

Organická káva nebo také bio káva či eko káva.

Takové označení kávy znamená, že káva byla pěstována a vyráběna bez použití umělých hnojiv, pesticidů a chemických přípravků. Při pěstování bio kávy jsou proto používána přírodní hnojiva a přírodní pesticidy jako trus, kompost, česnek, chilli papričky či tabák.

Bio kávovník roste povětšinou ve stínu palem, díky kterým má dostatečný přísun vody. Ptactvo žijící v korunách stromů je přirozeným predátorem hmyzu, který kávovníky napadá. Vzhledem k tvrdým přírodním podmínkám jsou keře kávovníku silnější a odolnější a kávové plody bohatší na antioxidanty. Tento způsob pěstování napomáhá nejen ke zlepšení celkového stavu přírody-udržení kvality půdy a vody a respekt vůči zvířatům, ale také neznečišťuje životní prostředí a prospívá našemu zdravějšímu životu.

Výrobci organické kávy musejí používat označení a mít certifikaci. Certifikace pro prodej organických káv se každoročně obnovují a jsou finančně nákladné, pro mnohé pěstitele nedostupné. Proto někteří farmáři kvalitní bio kávu prodávají bez označení jako „normální“ kávu.

Výsledný produkt je uchováván a balen v ekologicky nezávadných obalech.

Známými organickými kávami jsou Kona a Jamaica Blue Mountain. Tyto regiony, po nichž jsou kávy nazývány, najdeme na Havaji. Plantáže mají velmi úrodnou půdu vulkanického původu plnou organických hnojiv. Leží ve vysokých nadmořských výškách a farmáři tak nemají problém s hmyzem. Chemické přípravky zde nejsou zapotřebí. Kávy mají díky sopečnému podloží svou specifickou chuť. Cena těchto káv je spolu s cibetkovou jedna z nejvyšších.

Za zmínku stojí i zelená káva. Zrna sebraná z bio kávovníku, která se nesuší ani nepraží. Zelená káva napomáhá k hubnutí a má vysoké množství antioxidantů. Chuť kávy se podobá bylinnému čaji.

Nákupem bio či eko kávy můžeme pomoci nejen k šetrnějšímu zacházení s přírodou, ale také podpořit farmáře. Stejně jako označení „bio“ se na pytlíčku s organickou kávou často objevuje značka „fairtrade“, neboli férový obchod. Fairtrade je sdružení farmářů a malých pěstitelů, jejichž cílem jsou spravedlivé pracovní podmínky, boj proti chudobě, podpora vzdělávání a zajištění zdravotní péče.

Přijďte si i vy nyní ochutnat organickou kávu Alto Palomar z Peru na naše kavárny CrossCafe.

Tým CrossCafe