Novinky Správné skladování kávy

Správné skladování kávy

13. 11. 2020

Skladování kávy je velmi důležité. Je to stejné, jako když brambory skladujete ve tmě sklepa, suché potraviny ve spíži a sýr v lednici. Existuje mnoho známých pravidel, jak správně uchovávat jídlo, a to stejné platí i pro kávu. Pokud ji nebudete správně uchovávat, ztratíte z ní to nejlepší.

Káva, stejně jako všechny potraviny, reaguje s kyslíkem a postupem času ztrácí svou čerstvost, chuť a aroma. 
Je to přírodní surovina, a tak bychom s ní měli zacházet s láskou a úctou. Špatným balením a uschovávání kávy se snadno a rychle připravíte o jedinečné aroma a požitek. Jako u většiny přírodních surovin, i kávovým zrnům škodí zcela přirozený proces oxidace. 
Vzduch proudící do balení vaší kávy je jeden z faktorů, který vás ochudí o většinu chuti. Dalšími faktory, které přispívají ke zvětrání kávy je vlhkost, světlo a teplo, proto by tedy měla být uložena v pokojové teplotě, na suchém a tmavém místě. Nejlépe ve skříňce nebo spíži. 
Kávu raději skladujte mimo koření nebo čehokoliv, co silně voní. Káva je totiž hydroskopická, což znamená, že absorbuje vše, co je v jejím okolí, včetně kyslíku, vlhkosti a aroma. Celá kávová zrna lépe udržují kvalitu než předem namletá káva. Tím, že si ji namelete dopředu, urychlujete proces stárnutí.

VÍTE, JAK KÁVU SKLADUJEME U NÁS V CROSSCAFE?

Abychom zachovali co nejvyšší kvalitu naší kávy a zákazník z ní měl co největší požitek, za kterým k nám přišel, tak máme nastavených několik pravidel. Od čisté nádoby na mlýnku, přes postupné dosypávání čerstvé kávy, až k pravidelnému udržování čistoty kávovaru.

Důležitou součástí je i správné skladování kávy. Každý večer vyjmeme zbylou kávu z násypky v mlýnky a přesypeme všechna zrna do uzavíratelné nádoby, kterou uschováme ve skřínce, kam neprojde světlo. Důležité je, aby uzavíratelná nádoba byla čistá a suchá. Káva by pak mohla vstřebat všechnu vlhkost, a to by zapříčinilo horší chuť nápoje. Zbylou kávu v mlýnku vymeleme a perfektně vyčistíme mlýnek.

Další zásoby kávy, které jsou zabalené ve vzduchotěsném balení, skladujeme v suchém a tmavém skladu při pokojové teplotě.

Tým CrossCafe